Basketball Champions League Σημαντικές Ειδήσεις

Basketball Champions League: Λαύριο vs Nizhny Novgorod 95-86 (OT)

Tyler Carter at its best

3η αγωνιστική στο Group C και το Λαύριο φιλοξένησε στο ΣΕΦ την Ρωσική Nizhny Novgorod ομάδα του Εθνικού ομοσπονδιακού προπονητή της Ρωσίας Zoran Lukic και αν η σοφή ρήση «Η καλή μέρα απ’ το πρωί φαίνεται» ίσχυε 100%, τότε το εκπληκτικό Λαύριο του ακόμα πιο εκπληκτικού Tyson Carter θα είχε μια ήσυχη Ευρωπαϊκή βραδιά στο ΣΕΦ, αλλά…..

Τα πρώτα σημάδια του ματς και το πρώτο 7λεπτο η κίτρινη αρμάδα του Χρήστου Σερέλη προηγήθηκε με  27-13 με τον Αμερικάνο σούπερ σταρ Tyson Carter να πετυχαίνει 14 πόντους έναντι 13 της Ρωσικής ομάδας!! Όμως το time-out που πήρε το Σέρβος Head Coach Zoran Lukic ήταν «μαγικό» για τους Ρώσους αφού οι «υπνωτισμένοι» ρούκι στην Ευρώπη παίκτες του Λαυρίου με πολλά λάθη (κυρίως από τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη) σε κάτι λιγότερο από 3 λεπτά έδωσαν στους Ρώσους αντιπάλους τους ένα μεγάλο δώρο αφού ουσιαστικά τους «ξανάβαλαν» για τα καλά στο ματς, και έτσι οι Ρώσοι με ένα επικό comeback και ένα επιμέρους σκορ 1-14 έφεραν το ματς στο πόντο με το πέρας του 10λεπτου αλλά κέρδισαν και το Momentum του αγώνα.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Ρώσοι μπήκαν «μανιασμένοι» και με πολύ καλύτερο περιφερειακό παιχνίδι αλλά και τον Ivan Strebkov σε πολύ καλή μέρα, πήραν τα ινία και οδήγησαν για ένα διάστημα το ματς με διαφορές έως και 5-6 πόντους. Όμως ο Carter ήταν εκεί και παρά την πολύ κακή βραδιά του Jerry Smith και την αστοχία του Μουράτου, ο Αμερικάνος με 21 πόντους και 2 ασιστ σε 14.11’’ έδωσε ένα αέρα στην ομάδα του της τάξης των 5 πόντων με το πέρας του ημιχρόνου (49-44), ο Μουράτος είχε μείνει στους μόλις 6 πόντους (με 2/5 σουτ) αλλά και 4 ασιστ, ενώ ο Smith 4 πόντους (με 1/5 σουτ) και με τον Κακλαμανάκη να κυριαρχεί στα ριμπάουντ «γράφοντας» στο κοντέρ του σε 14.39’’ 6 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασιστ. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο σε «παραγωγή» για το Λαύριο αφού σκόραρε μόλις 13 πόντους και δέχτηκε 15, με τον Carter να σκοράρει μόλις 2 αλλά να μοιράζει και 3 ασιστ, ενώ ο Μουράτος βγήκε εκτός μάχης αφού δέχτηκε και αντιαθλητικό και ο Coach Σερέλης τον χρησιμοποίησε μόλις μερικά λεπτά, με τον Marcus Lewis να παίζει όλο το 10λεπτο και να προσφέρει αρκετές βοήθειες στην άμυνα, ενώ ο Κακλαμανάκης συνέχισε το έργο του ακάθεκτος αφού ήδη είχε μαζέψει 9 ριμπάουντ σκοράροντας και 8 πόντους και ήταν κοντά σε άλλο ένα double-double figure game.

To 4o 10λεπτο δεν ήταν για καρδιακούς, αφού το Λαύριο κόντεψε να αυτοκτονήσει παρά το ότι έπαιρνε διαφορές 5-7 πόντων, οι Ρώσοι με τον «άχαστο» στα τρίποντα Strebkov (5/5 τρίποντα και 19 πόντους) να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 79-80, και το Λαύριο με 4.4 δευτερόλεπτα να έχει την μπάλα. Ο Χρήστος Σερέλης παίρνει το time-out του αγώνα και δίνει τις οδηγίες του, οι Ρώσοι μην θέλοντας να αφήσουν τον Carter να κάνει την τελευταία επίθεση, τον κρατάνε με νύχια και με δόντια και έτσι ο πανέξυπνος Μουράτος δίνει πάσα στον Γερομιχαλό ο οποίος κερδίζει το φάουλ αλλά χάνει τη 1η βολή για να ισοφαρίσει το ματς στους 80 πόντους. Ο Carter είχει ήδη σπάσει το ρεκόρ πόντων του σαν επαγγελματίας (είχε δις 29 πόντους εναντίον του Προμηθέα στα περσινά ματς των play-offs) και με 33 πόντους σε 28.33’’ αλλά και 6 ασιστ ήταν ο παίκτης του αγώνα της κανονικής διάρκειας του ματς, ο Κακλαμανάκης πρόσθεσε απλά αλλά 3 ριμπάουντ (8π. 11 ριμπάουντ)  ενώ βοήθειες έδωσε και ο Νικολαΐδης με τους 7 πόντους του.

Το τρομερό ντέρμπι πήγε στην παράταση όπου εκεί δεν χώραγαν όλοι αφού το ματς το πήρε προσωπικά ο μέχρι τότε «μέτριος» Μουράτος ο οποίος με 7 προσωπικούς πόντους, 2 ασιστ και 2 ριμπάουντ στο έξτρα πεντάλεπτο έδωσε την νίκη στην ομάδα του! 1ος σκόρερ του ματς ο εκπληκτικός Carter με 35 πόντους σε 33.33’’ με 6 ασιστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Μουράτος παίζοντας 28.24’’ σκόραρε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασιστ. Ο Μarcus Lewis με αθόρυβο τρόπο έκλεισε το ματς με 31.24’’ και 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα με αρκετή «βρώμικη» δουλειά, ενώ ο Κακλαμανάκης με άλλο ένα double-double (10 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 2 ασιστ ήταν στους διακριθέντες σε αυτή την 2η Ευρωπαϊκή νίκη του Λαυρίου με 95-86! Ο Kenny Goins επιθετικά δεν ήταν καλός (5 πόντοι) αλλά τα 6 ριμπάουντ του, οι 3 τάπες και το ένα κλέψιμο σίγουρα βοήθησαν την ομάδα, ενώ πολύ κακός ήταν ο Jerry Smith με μόλις 4 πόντους και 1/7 σουτ. Περσίδης και Γερομιχαλός σκόραραν από 4 πόντους ενώ στο μηδέν έμεινε ο Aminu προσφέροντας όμως αρκετές βοήθειες στην άμυνα καθώς και 4 ριμπάουντ. Δεν έπαιξαν καθόλου οι Blair και Βουλγαρόπουλος.